reklama
kategoria: Gospodarka
1 maj 2023

Małopolskie/ W Trzebini wszedł w życie zakaz wstępu na tereny zagrożone

W Trzebini w poniedziałek weszło w życie rozporządzenie wojewody małopolskiego o zakazie wstępu na publiczne, oznakowane tereny zagrożone powstaniem zapadlisk. W weekend obszary te zostały na nowo, w sposób jednolity, oznaczone.
REKLAMA

O zakazie gmina Trzebinia przypomniała w mediach społecznościowych. Osoby, które wejdą na oznakowany teren, muszą się liczyć z interwencją policji i karą grzywny.

W weekend Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zgodnie z rozporządzeniem wojewody oznaczyła, w sposób jednolity, niebezpieczne obszary. O zagrożeniu i zakazie informują teraz żółto-czerwone tabliczki, tereny są ogrodzone taśmami. Są to publiczne miejsca, m.in. na osiedlach Siersza i Gaj, także tereny leśne.

Wojewoda Łukasz Kmita wprowadził zakaz w związku z tym, że - mimo tablic informujących o zagrożeniu - część osób wchodziło na takie tereny.

Państwowy Instytut Geologiczny wyznaczył na terenie gminy prawie pół tysiąca miejsc zagrożonych powstaniem zapadlisk. 38 punktów jest w odległości do 20 metrów od terenów zabudowanych.

Zjawisko powstawania zapadlisk w Trzebini nasiliło się w 2021 r. Wcześniej, przez 20 lat od likwidacji kopalni, występowało sporadycznie. Zdaniem ekspertów deformacje są spowodowane wodą ciągle wpływającą do wyrobisk pogórniczych oraz rodzajem gleby – są tu piaski, żwiry, gliny. Do powstawania zapadlisk przyczynia się też płytka eksploatacja, prowadzona tu w XIX w.

Likwidacja KWK Siersza w Trzebini rozpoczęła się w 1999 r. zgodnie z uchwałą Nadwiślańskiej Spółki Węglowej. Plan NSW na lata 1999-2001 zakładał całkowitą likwidację poprzez zatopienie i został zaakceptowany przez ówczesnego ministra gospodarki. Plan zatwierdził dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie. W 2001 r. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, na mocy umowy z Nadwiślańską Spółką Węglową, nabyła zlikwidowaną kopalnię.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ostrowiec Świętokrzyski
0.4°C
wschód słońca: 06:59
zachód słońca: 15:41
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ostrowcu

kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Restauracja Primo, Ostrowiec...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 16:00
miejsce
Centrum Tradycji Hutnictwa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
Centrum Tradycji Hutnictwa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 18:00
miejsce
Kino Etiuda, Ostrowiec...
wstęp biletowany