reklama
kategoria: Kraj
15 lipiec 2023

Podlaskie/ 120 osób pojechało w Rajdzie Rowerowym Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej

120 osób, rodziców z dziećmi wzięło udział w 6 Rajdzie Rowerowym Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej z 1945 roku. 24-kilometrowa trasa rajdu wiedzie przez miejsca związane z tą zbrodnią dokonaną na Polakach tuż po drugiej wojnie światowej.
REKLAMA

Rajd rozpoczął się w Gibach. Jego uczestnicy wyruszyli spod Szkoły Podstawowej. Przejechali pod Wzgórze Krzyży, gdzie co roku odbywają się uroczyste obchody upamiętniające ofiary sowieckiej zbrodni. Tam zapalili znicze. W miejscowości Zelwa, na półmetku trasy obejrzeli rekonstrukcję historyczną pt. „Przesłuchanie więźniów”. Potem wrócili do Gib.

Wójt gminy Giby Robert Bagiński powiedział, że w rajdzie wzięło udział wiele dzieci, bo taki jest zamysł tego wydarzenia. Dodał, że rodzice tłumaczą swoim dzieciom, dlaczego uczestniczą w rajdzie i co to była obława augustowska.

„Chcemy upamiętnić w sposób atrakcyjny, nie tylko stojąc przy pomnikach, ale też odwiedzając te miejsca, gdzie obława faktycznie wydarzyła się i by młodym ludziom przypomnieć o ofiarach poniesionych często przez ich rodziny, bo to przodkowie, wujkowie, bracia, siostry tych najstarszych jeszcze żyjących członków rodzin” – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Marek Jedynak.

W rajdzie wziął także udział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. „Musimy przypominać żyjącym Polakom o ofiarach ich ojców i dziadów, którzy ginęli wyłącznie dlatego, że byli Polakami. Umierają ostatni świadkowie, dlatego nowe pokolenia muszą o tym pamiętać” – powiedział Piontkowski.

78 lat temu, 12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja nazwana została Obławą Augustowską. Obecnie mówi się nawet o ok. 2 tys. ofiar.

Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej od lat zajmuje się sprawą obławy. Dotyczy ona zbrodni komunistycznej przeciwko ludzkości. Przyjęto, że w lipcu 1945 r., w nieustalonym dotychczas miejscu, zginęło około 600 osób zatrzymanych w powiatach augustowskim, suwalskim i sokólskim. Zatrzymali ich żołnierze sowieckiego Kontrwywiadu Wojskowego Smiersz III Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej przy współudziale funkcjonariuszy polskich organów Bezpieczeństwa Publicznego, MO oraz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

Wciąż nie wiadomo, gdzie są groby ofiar. Biegli z zakresu kartografii, którzy analizowali powojenne zdjęcia lotnicze, wskazali ponad 60 miejsc na Białorusi - większość w okolicach miejscowości Kalety - które mogą być jamami grobowymi. Białoruś odmówiła pomocy prawnej w tej sprawie. Prace sondażowe we wskazanych miejscach po polskiej stronie granicy nie przyniosły jednoznacznego rezultatu. Znaleziono pojedyncze szczątki ludzkie, ale nie wiadomo, czy mają związek z obławą.(PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

bur/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ostrowiec Świętokrzyski
3.2°C
wschód słońca: 06:47
zachód słońca: 15:50
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ostrowcu

kiedy
2024-11-14 19:00
miejsce
Centrum Tradycji Hutnictwa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 20:00
miejsce
Centrum Tradycji Hutnictwa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-16 16:00
miejsce
Centrum Tradycji Hutnictwa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Restauracja Primo, Ostrowiec...
wstęp biletowany