reklama
kategoria: Region
11 lipiec 2024

Rusza skanowanie 3D podziemi Sztolni Głębokiej Fryderyk

zdjęcie: Rusza skanowanie 3D podziemi Sztolni Głębokiej Fryderyk / v35011198
v35011198
Rusza skanowanie 3D, którego efektem będzie powstanie trójwymiarowego modelu Sztolni Głębokiej Fryderyk - poinformowało w czwartek Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Efekty zobaczyć będzie można na jesieni na stronie obiektu, który został wpisany na listę UNESCO.
REKLAMA

"Wpisanie tarnogórskich obiektów pogórniczych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zobowiązało nas do inwentaryzacji podziemi m.in. za pomocą skanowanie 3D" - poinformowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT).

Sztolnia Głęboka Fryderyk jest na prezydenckiej liście Pomników Historii, od kilku lat - na Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Od 2014 r. kopalnia jest tzw. punktem kotwicznym sieci Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), skupiającego około 200 zabytków techniki w Europie. Od 2017 roku tarnogórskie podziemia znajdują się na liście UNESCO.

W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie inwentaryzacji części głębokiej Sztolni Fryderyk poprzez część podziemną do zakładu wodociągowego Staszic o dł. 4650 m. Na trasie znajdują się m.in. szyby górnicze: Pomoc Szczęściu, szyb maszynowy nr 22 (Karlik), szyb nr 17 (Sylwester), szyb nr 13 (Ewa), szyb nr 5 (Adam).

Podziemne skanowanie właśnie się rozpoczyna i trwać będzie kilka miesięcy. Efekty będzie można zobaczyć jesienią w internecie. Prace pomiędzy szybami Ewa i Sylwester nie zakłócą ruchu turystycznego w Sztolni Czarnego Pstrąga.

Skanowanie 3D wykonuje firma doświadczona w tego typu zleceniach. Kilka lat temu wykonywała już skan trasy turystycznej Zabytkowej Kopalni Srebra (blisko 2 km) wraz z szybami Anioł, Żmija i Szczęść Boże oraz infrastrukturą na powierzchni.

Sfinansowanie projektu mapowania sztolni to koszt około 230 tys. zł, z czego 80 proc. kosztów (ponad 183 tys. zł) pokryje dotacja, którą SMZT pozyskało z programu Kultura Cyfrowa 2024.

Sztolnia Głęboka Fryderyk, która powstała w 1821 r., stanowi główny element Południowego Systemu Sztolniowego w Tarnowskich Górach, który to, z kolei wchodzi w skład większego kompleksu kopalnianego i systemu gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach. Obiekt ten należy do historycznej Królewskiej Kopalni oraz w części do Stacji Wodociągowej Staszic, stanowiąc główny element odwadniania tarnogórskich podziemi.

Obiekt w 2017 r. dzięki staraniom SMZT został wpisany na listę UNESCO. Ten sukces jest efektem wieloletnich prac badawczych członków stowarzyszenia. Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej opiekuje się Zabytkową Kopalnią Srebra, Sztolnią Czarnego Pstrąga oraz Skansenem Maszyn Parowych.

"Realizacja tego projektu w znacznym stopniu pomoże nam rozwijać wiedzę na ten temat. Dotychczas ten ważny element tarnogórskich podziemi nie został odpowiednio zinwentaryzowany. Przeprowadzenie takiej dokumentacji jest niezbędne do jego ochrony oraz pozwoli na zdobycie rzetelnej wiedzy dotyczącej naszego dziedzictwa" - podsumowało Stowarzyszenie.(PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ostrowiec Świętokrzyski
-1.8°C
wschód słońca: 06:59
zachód słońca: 15:41
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ostrowcu

kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Restauracja Primo, Ostrowiec...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 16:00
miejsce
Centrum Tradycji Hutnictwa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
Centrum Tradycji Hutnictwa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 18:00
miejsce
Kino Etiuda, Ostrowiec...
wstęp biletowany