12 maj 2022

Ustawa o jakości będzie fundamentem naprawy systemu opieki zdrowotnej w Polsce

fot. PAP
Ustawa o jakości, która jest teraz na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów będzie fundamentem naprawy systemu opieki zdrowotnej w Polsce – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski podczas kongresu Impact'22 w Poznaniu. Jak dodał, ustawa będzie formułowała oczekiwania pacjenta.
REKLAMA

Szef MZ zapowiedział, że w najbliższym roku zostaną przeprowadzone dwie fundamentalne reformy w systemie opieki zdrowotnej. "Pierwsza dotyczy postawienia na jakość i płacenia za tą jakość, (...) a druga polega na reorganizacji i ciągłym wzmacnianiu zasobów" – powiedział.

Minister przywołał cytat z amerykańskiego serialu "Dr House", gdzie w jednym z odcinków główny bohater powiedział, że "ludzie nie dostają tego, na co zasługują, tylko dostają to, co dostają".

"Ja, żeby nie zgodzić się z panem dr. Housem, będę robił wszystko, żeby to nie było maksymą, która dotyczy polskiego systemu opieki zdrowotnej. Żeby pacjenci dostawali to, na co zasługują, a nie to, co dostają i musieli godzić się z tym" – powiedział Niedzielski.

Jak wskazał, by zrealizować ten cel należy zacząć od dyskusji, czego oczekuje pacjent, a nie "o tym, ile wydać, ile personelu powinno być zatrudnione i ile powinno być łóżek".

Minister przypomniał, że kluczowa będzie tu ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. "Ustawa o jakości, która już wchodzi na ścieżkę legislacji, bo jest na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów, będzie formułowała oczekiwania pacjenta. Będziemy mieli całe zestawy wskaźników, które dotyczą nie tylko części klinicznej, czyli leczenia. One będą dotyczyły również tego, co wszędzie indziej też jest mierzone – satysfakcją klienta, a my to nazwiemy doświadczeniem pacjenta" – powiedział szef MZ.

Jak dodał, sprawdzane będzie m.in. czy pacjent jest traktowany przez lekarza w sposób partnerski, czy jest we właściwy sposób informowany, oraz czy sposób terapii nie narusza jego godności.

"Jakość będzie mierzona ankietami na każdym etapie leczenia" – podkreślił minister.

Wyraził nadzieję, że ustawa o jakości zostanie przyjęta ponad podziałami politycznymi. "Ta ustawa będzie fundamentem naprawy systemu opieki zdrowotnej w Polsce" – dodał.

Minister poinformował, że w ciągu ostatniego roku do Polski przyjechało i wykonuje swój zawód ponad 1,6 tys. lekarzy z zagranicy. Prawie 800 to specjaliści z Ukrainy. "To jest bardzo realne wsparcie naszego systemu" – ocenił Niedzielski.

Przyznał jednocześnie, że jako menadżer z doświadczeniem widzi, że nadal jest dużo do zrobienia pod kątem zarządzania szpitalami. "Dlatego kolejnym rozwiązaniem, które przygotowałem razem z zespołem dotyczy wprowadzenia normalnych standardów oceny kondycji finansowej szpitali" – powiedział minister.

Po wizycie na kongresie Impact'22 minister Niedzielski wziął udział w otwarciu Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Dwudniowy kongres Impact'22 na Międzynarodowych Targach Poznańskich poświęcony jest wyzwaniom przyszłości, m.in. transformacji energetycznej, rozwojowi technologii cyfrowych, zrównoważonemu biznesowi, a także zdrowiu i wzmacnianiu pozycji kobiet w życiu publicznym.(PAP)

Autorzy: Karolina Kropiwiec, Szymon Kiepel

kkr/ szk/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ostrowiec Świętokrzyski
14.5°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 20:34
Koronawirus
świętokrzyskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ostrowcu

kiedy
2022-06-03 20:00
miejsce
Zmiana Klimatu, Ostrowiec...
wstęp biletowany
kiedy
2022-06-11 18:00
miejsce
Bałtowski Kompleks Turystyczny,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-06-17 21:00
miejsce
Bałtowski Kompleks Turystyczny,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-07-09 21:00
miejsce
Bałtowski Kompleks Turystyczny,...
wstęp biletowany